2024 m. Lietuvoje fizinio aktyvumo lygis tarp vaikų išlieka žemas, nes tik trečdalis 8–14 metų vaikų atitinka PSO rekomenduojamus 60 minučių fizinio aktyvumo per dieną. Pagrindinės priežastys – ekranų laiko perteklius, augantis akademinis krūvis ir ribotos sporto galimybės. Skaitmeninės technologijos dar labiau mažina vaikų motyvaciją judėti, tačiau įvairios sveikatingumo programos ir sporto infrastruktūros projektai siekia šią tendenciją pakeisti.

Vienas iš tokių projektų – „Per fizinį aktyvumą į sveikesnę ateitį“, finansuojamas iš Sporto rėmimo fondo lėšų, administruojamas Nacionalinės sporto agentūro prie LR švietimo, mokslo ir sporto ministerijos. Projekte dalyvauja net 30 vaikų dienos centrų visoje Lietuvoje. Reguliariai vykstančiose nemokamose fizinio aktyvumo treniruotėse vaikai ir tėvai turi galimybę sportuoti su profesionalaus sporto specialisto priežiūra, taip pat įgauna žinių ir gali praktikuoti sportą savarankiškai namuose.

Pasak projektą įgyvendinančios organizacijos VšĮ „Tarptautiniai solidarumo projektai“ atstovės Linos Arlauskienės, projekto idėja gimė iš didelio poreikio: „Fizinis aktyvumas vaikams būtinas ne tik fizinei sveikatai, bet ir emocinei gerovei. Jis stiprina širdį, kaulus, padeda kontroliuoti svorį ir mažina nutukimo riziką. Be to, judėjimas skatina laimės hormonų išsiskyrimą, mažina stresą ir gerina miegą. Fizinis aktyvumas taip pat ugdo socialinius įgūdžius, bendradarbiavimą ir komandinį darbą.“

Pasak L. Arlauskienės, organizuojant fizinį aktyvumą vaikams, svarbu, kad veiklos būtų pritaikytos jų amžiui ir galimybėms, būtų saugios ir įtraukiančios. Taip pat labai svarbu įtraukti į veiklas ir tėvus, kitus šeimos norius, kad gyventi aktyviai būtų didesnis palaikymas ir „spaudimas“ iš aplinkos.

Projekto „Per fizinį aktyvumą į sveikesnę ateitį“ geografija – plati. Fizinio aktyvumo treniruotės bus vykdomos 15-oje Lietuvos savivaldybių, iš viso – net 30-yje vaikų dienos centrų, išsidėsčiusių visoje Lietuvoje: Biržų, Pasvalio, Kelmės, Alytaus, Anykščių, Druskininkų, Lazdijų, Radviliškio, Šiaulių, Šilalės, Tauragės, Utenos, Panevėžio, Zarasų ir Pakruojo rajonuose. Kiekviename minėtame rajone dalyvauja po 2 vaikų dienos centrus.

Galimybę įgyvendinti projektą ir nemokamai rengti užsiėmimus vaikų dienos centruose VšĮ „Tarptautiniai solidarumo projektai“ suteikė iš Sporto rėmimo fondo gautas finansavimas. Sporto rėmimo fondo lėšas administruoja Nacionalinė sporto agentūra prie LR švietimo, mokslo ir sporto ministerijos.

Tik vienas iš trijų paauglių Lietuvoje gyvena aktyviai

Projektą „Per fizinį aktyvumą į sveikesnę ateitį“, Nr. NSA-FA-NFA-2024-0171 ir fizinio aktyvumo veiklas 30- yje vaikų dienos centrų įgyvendina VŠĮ „Tarptautiniai solidarumo projektai“. Projekto įgyvendinimo laikotarpis 2024-07-01 — 2025-12-31. Projektas bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurias administruoja Nacionalinė sporto agentūra prie LR švietimo, mokslo ir sporto ministerijos. Daugiau informacijos �� www.solidarumoprojektai.lt